Conjugacion
- Infinitiu
- mòir
- Gerondiu
- moiguent
- Participi
- moigut
Present
- jomòigui
- tumòs
- eth/eramò
- nosatimoiguem
- vosatimoiguetz
- eri/eresmòn
Preterit
- jomoiguí
- tumoigueres
- eth/eramoiguec
- nosatimoiguérem
- vosatimoiguéretz
- eri/eresmoigueren
Futur
- jomoirè
- tumoiràs
- eth/eramoirà
- nosatimoiram
- vosatimoiratz
- eri/eresmoiràn
Exemple reau
Era equipa aranesa sabec mòir-se en un jòc damb fòrça pèires e guardies, e arténher eth tresau lòc deth pòdium.Conselh Generau d'Aran